Wybierz doświadczonego ortodontę i ciesz się pięknym uśmiechem – Smart Smile Gdańsk

Czy właściwie różni się specjalista ortodonta od lekarza dentysty? Specjalista ortodonta w pierwszym etapie, tak jak każdy lekarz dentysta, ukończył 5-letnie studia lekarsko-dentystyczne, a także odbył staż podyplomowy zakończony egzaminem państwowym. Po tej długiej drodze następnie podjął 4-letnią specjalizację w ośrodku akredytowanym. Wówczas zajmował się wyłącznie ortodoncją, lecząc Pacjentów pod okiem doświadczonych lekarzy ortodontów. Całość uwieńczona została Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym – teoretycznym i praktycznym. To dzięki nim wiesz, że powierzasz swoje zdrowie profesjonaliście.

Obecnie praca ortodonty należy do najbardziej dynamicznie rozwijającej się dziedziny stomatologii. Dzięki zatrudnieniu wysokiej klasy specjalistów w Smart Smile Gdańsk umożliwiamy leczenie wad zgryzu zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Za pomocą aparatów ortodontycznych przygotowuje się do leczenia protetycznego, ale także do implantologicznego czy periodontologicznego Pacjentów nawet po 60. roku życia. Dobrze zaplanowane leczenie ortodontyczne likwiduje przeciążenia i stłoczenia zębów, zmniejsza progresję chorób przyzębia. U wielu ludzi wpływa na poprawę wymowy. W niektórych przypadkach zmniejsza dolegliwości stawu skroniowo-żuchwowego. Dlatego śmiało możemy sobie powiedzieć – wiek nie ma znaczenia!

Jednak należy pamiętać, że leczenie u ortodonty nie należy do najłatwiejszych. Wybierając usługi dostępne w Smart Smile Gdańsk, masz jednakże pewność współpracy z lekarzem o ogromnej wiedzy i ponadprzeciętnych umiejętnościach. Leczenie ortodontyczne może być niebezpieczne, dlatego szczególnie zalecamy leczyć się TYLKO u lekarzy specjalistów ortodontów! Oczywiście znajdziesz aparat stały na zęby w niższej cenie niż w profesjonalnych gabinetach w Gdyni czy Gdańsku, gdzie leczą lekarze ze specjalizacją z ortodoncji. Jednak w większości przypadków ten koszt jest tylko pozornie mniejszy!

Powierzając swoje zdrowie specjaliście, masz pewność i gwarancję, że jest to lekarz, który wie, co robi! Ma szczegółową wiedzą na temat rozwoju szczęki, żuchwy oraz ruchów zębów, a także nie brakuje mu umiejętności maksymalnego wykorzystania możliwości sprzętowych (aparat ortodontyczny) i biologicznych (ciało ludzkie). Przekłada się to na skrócenie czasu leczenia i wyeliminowanie błędów, o które w ortodoncji nietrudno, a mogą one wygenerować duże dodatkowe, czyli zbędne koszty.

Poniższe opisy dostępnych aparatów mogą służyć jedynie celom informacyjnym, gdyż to lekarz (oczywiście w porozumieniu z Pacjentem) powinien dobrać odpowiedni typ aparatu do wady zgryzu, którą zamierza skorygować.

Poniższe opisy dostępnych aparatów mogą służyć jedynie celom informacyjnym, gdyż to lekarz (oczywiście w porozumieniu z pacjentem) powinien dobrać odpowiedni typ aparatu do wady zgryzu, którą posiadamy.

Rodzaje aparatów ortodontycznych stałych w ofercie Smart Smile Gdańsk

Aparaty stałe cienkołukowe

Aparaty stałe cienkołukowe – składają się z zamków przymocowanych do wargowej powierzchni zęba oraz łuku/drutu, za pomocą którego prowadzimy leczenie. Stosowane są głównie u dorosłych i dzieci z pełnym uzębieniem stałym, jednak w poważniejszych wadach zgryzu mogą być użyte jako aparaty częściowe już u sześcio i siedmiolatków. Dzięki zaawansowanej technice pozwalają na wyleczenie niemal każdej wady zgryzu, niekiedy w połączeniu z innymi rodzajami aparatów (patrz aparaty grubołukowe). W większości przypadków leczenie trwa od dwóch lat do 2,5 roku i wymaga wizyt w odstępach 6-tygodniowych. Na każdej z nich aparat ortodontyczny jest aktywowany oraz sprawdzany pod kątem prawidłowości działania.

W związku z tym, iż aparat stały na zęby jest do nich trwale przymocowany, wymaga utrzymania doskonałej higieny jamy ustnej. Z tego względu często przed założeniem aparatu ortodontycznego stałego zalecamy higienizację (scaling piaskowanie) połączone z ortodontycznym instruktażem higieny.

Najczęściej stosowane są zamki metalowe – w wersji standardowej lub mini. Alternatywą dla Pacjentów uczulonych na nikiel są zamki tytanowe.

Aparaty estetyczne

W związku z coraz większą liczbą osób dorosłych leczonych przez ortodontę w Smart Smile Gdańsk za pomocą aparatów stałych, a także przez wzrastające wymagania estetyczne, w swojej ofercie mamy zamki estetyczne – zarówno szafirowe, jak i kompozytowe. Ich zastosowanie sprawia, że aparaty ortodontyczne są zdecydowanie mniej widoczne, a co za tym idzie, akceptowane przez nawet najbardziej wymagających Pacjentów.

Zamki aparatów estetycznych są jednak trochę większe i bardziej wypukłe niż standardowe metalowe. Przy ich użyciu należy stosować tzw. białą dietę, czyli unikać pokarmów i napojów przebarwiających. Niewskazane jest palenie, które może spowodować zmianę koloru ligatur, znacznie pogarszając efekt estetyczny.

Aparaty samoligaturujące

Aparaty samoligaturujące (np. Damon, Empover) są specjalnym rodzajem aparatów stałych na zęby. Od konwencjonalnych aparatów różnią się specjalnym mechanizmem zamykania – na klapki lub zatrzaski. Dzięki temu aparaty samoligaturujące wykazują się mniejszym tarciem, niższym poziomem sił od tzw. aparatów z gumkami i są łatwiejsze w czyszczeniu. Pozwala to na zwiększenie komfortu leczenia, zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz w niektórych przypadkach również na mniejszą częstotliwość wizyt. W pewnych sytuacjach klinicznych zastosowanie aparatu samoligaturującego pozwala na uniknięcie konieczności usuwania zębów przed leczeniem.

Najczęściej stosowane są aparaty samoligaturujące w wersji metalowej. Jeśli jednak zależy Ci nie tylko na komforcie leczenia, ale też na wysokiej estetyce, możesz wybrać aparat samoligaturujący estetyczny (szafirowy).

Czy to znaczy, że aparaty samoligaturujące zawsze są lepsze od tradycyjnych aparatów ortodontycznych? Wszystko zależy od indywidualnej oceny przypadku i istniejącej wady zgryzu, dlatego ortodonta ze Smart Smile Gdańsk oceni, jaki aparat będzie najlepszy dla Ciebie.

Aparaty ruchome/zdejmowane

Aparaty ruchome/zdejmowane są używane głównie u dzieci, jednak mogą również znaleźć swoje zastosowanie w nieskomplikowanych wadach u dorosłych. Są wykonywane z kolorowego akrylu, co zachęca małych Pacjentów do ich noszenia. Dzięki temu, iż są zakładane na noc (plus kilka godzin dziennie), aparaty ruchome nie utrudniają higieny jamy ustnej ani kontaktów społecznych. Wymagają jednak większej współpracy i samokontroli niż aparaty stałe. Wybór aparatu ortodontycznego w Smart Smile Gdańsk dokonywany jest po dokładnej analizie każdego przypadku oraz rozmowie z Pacjentem i rodzicami. Takie działanie pozwala na to, aby specjalista ortodonta dobrał najlepszy aparat ortodontyczny w pełni indywidualnie – w zależności od jego potrzeb i oczekiwań.

Aparaty grubołukowe

Niekiedy w bardziej skomplikowanych przypadkach ortodonta z Centrum Smart Smile w Gdańsku musi posłużyć się nie tylko aparatem stałym cienkołukowym, ale także dodatkowymi aparatami mocowanymi np. na podniebieniu. Pozwalają one między innymi na poszerzenie bardzo wąskiego łuku czy otworzenie miejsca na brakujące zęby. Należą do nich np. aparaty Pendulum do dystalizacji zębów trzonowych. Są stosowane najczęściej w przypadku niedoboru miejsca na kły, czy Hyrax używany w leczeniu znacznego zwężenia szczęki.

Aparaty typu Clear Aligner

Są to zestawy przezroczystych szyn wykonywanych na modelach Pacjenta. Mają one zastosowanie głównie u dorosłych w przypadku pełnego uzębienia stałego. Są bardzo wygodne w użytkowaniu, a także niemal niewidoczne. Nie powodują również zaburzeń wymowy, dlatego chętnie wybierają je dorośli Pacjenci, dla których estetyka jest priorytetem. Aparat ortodontyczny typu Clear Aligner sprawdza się doskonale w leczeniu stłoczeń, obrotów, nachylenia pojedynczych zębów czy niewielkich nawrotów po dawnym leczeniu ortodontycznym. Aparaty Clear Aligner wymagają od Pacjenta dużej współpracy, gdyż dla uzyskania satysfakcjonujących efektów, muszą być noszone całą dobę z wyjątkiem posiłków i oczyszczania zębów. Jesteś zainteresowany tym rodzajem leczenia, poradź się u naszego ortodonty ze Smart Smile Gdańsk, a dowiesz się, czy Twoja wada zgryzu nadaje się do tego typu leczenia.

Jak wygląda leczenie ortodontyczne?

Zazwyczaj leczenie składa się z następujących etapów:

  • pierwsza wizyta to konsultacja z lekarzem specjalistą, który przeprowadzi wywiad z Pacjentem, następnie wykonuje badanie wewnątrz i zewnątrzustne, wykonuje zdjęcie RTG (panoramiczne i cefalometryczne), a na koniec sporządza wyciski,

  • kolejny etap to plan leczenia – pamiętajmy, że każdy z nas jest inny i nie ma dwóch takich samych przypadków, dlatego tylko wyspecjalizowany lekarz jest w stanie bezbłędnie zdiagnozować problem, a także sporządzić i dokładnie wytłumaczyć, jak będzie wyglądało leczenie,

  • następnie dokonuje się założenia aparatu na zęby – może być on ruchomy lub stały – wszystko zależy od planu leczenia, jaki zaproponuje ortodonta ze Smart Smile Gdańsk,

  • po założeniu aparatu ortodontycznego bardzo ważnym elementem są regularne wizyty kontrolne – co 4 do 6 tygodni,

  • gdy ortodonta stwierdzi, że można zdjąć aparat, następuje ostatni etap leczenia – leczenie retencyjne, które zapewnia utrzymanie uzyskanego efektu działań ortodontycznych.

Z czego zbudowany jest stały aparat ortodontyczny?

Stały aparat na zęby stosuje się u osób mających zęby stałe i z zakończonym rozwojem narządu żucia. W wielu przypadkach istnieje jednak konieczność wcześniejszego rozpoczęcia leczenia, dlatego nie warto odkładać konsultacji do późnego wieku. Aparat stały na zęby jest niezwykle skuteczny w leczeniu poważnych wad zgryzu, których nie można wyleczyć aparatami ruchomymi (zdejmowanymi).

Budowa aparatu stałego:

  1. Zamki, które nakleja się na zęby przy użyciu specjalnego kleju.

  2. Łuki – druty o odpowiednim kształcie, które mają na celu wytworzenie odpowiedniej siły, pozwalającej na wywołanie ruchu zęba. Łuki zamocowane są na zamkach przy pomocy gumek zwanymi ligaturami.

  3. Ligatura gumki pozwala na utrzymanie łuków w zamku. Dzięki temu istnieje możliwość wywołania siły umożliwiającej ruch zęba.

Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Polskie Towarzystwo Ortodontyczne zaleca, aby każde dziecko odbyło wizytę u ortodonty jak najwcześniej. Pierwszy kontakt z ortodontą może nastąpić u 2-3 latków, a najpóźniej w wieku do 7 lat. Powszechna opinia o tym, że korekcja ortodontyczna nie jest możliwa u osób dojrzałych to mit, który wciąż jeszcze pokutuje wśród wielu Polaków. A tymczasem jest wprost przeciwnie – wiek nie jest przeciwwskazaniem do leczenia wad zgryzu. Również jako osoba dorosła możesz poddać się procesowi prostowania zębów. Zyska na tym nie tylko nasza uroda i samopoczucie, ale przede wszystkim zdrowie. A jak wiadomo, jest ono najcenniejsze.

Higiena i dieta w czasie leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne wymaga bardzo starannej higieny jamy ustnej. Lekarz ortodonta z Smart Smile Gdańsk zawsze szczegółowo wyjaśnia, jak właściwie szczotkować zęby i czyścić przestrzenie międzyzębowe. Duże znaczenie w utrzymaniu należytej higieny ma również odpowiednia dieta. Zalecana jest miękka żywność z wykluczeniem twardych (nierozdrobnionych) owoców, orzechów czy warzyw. Na czas leczenia lepiej też wyeliminować ze swojego jadłospisu wszelkie kleiste i ciągnące się produkty, np. krówki czy batony z karmelem oraz gumę do żucia. Regularne wizyty u ortodonty są także okazją do kontroli higieny. W razie potrzeby możesz skorzystać z profesjonalnej profilaktyki w gabinecie czy fluoryzacji. Ponadto wykonamy kontrolne zdjęcia rentgenowskie w celu ewentualnej oceny próchnicy – niewidocznej gołym okiem. Wybierz dobrego ortodontę z Trójmiasta!